Yemek ve Invisalign

3 Yorumlar , , , ,

Invisalign’ı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, günlük yaşamınızda minimum etkiyle maksimum sonuç vermesidir. Invisalign rahat, takılması kolay ve çıkarılması kolaydır. Invisalign aligners’ları kaldırabildiğiniz için, en sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerin tadını, tellerde ve geleneksel parantezlerin köşelerinde sıkışmış yiyecekler almaktan çekinmeden yaşayabilirsiniz.

Yemek ve Invisalign

Hizalayıcı dayanıklı ve güçlü olsa da, ağzınızdaki çiğneme hareketinin kırıcıyı kırabildiği, çatlatabileceği veya deforme edebileceği için, içecek yemekden veya içmeden önce onu çıkarmalısınız. Invisalign tepsisine dakikada bir hasar gelmesi bile dişlerinizi düzgün bir şekilde hizalamasını engeller. Ayrıca, ağzınızda Invisalign ile yemek oldukça dağınık olabilir.

İçecekler ve Invisalign

Sıcak sıvılara tekrarlanan maruz kalma da Invisalign aligner’ın bozulmasına neden olabilir. Bu bozulma, hizalayıcınızın şeklini, dişlerinizi nasıl düzleştirdiğini etkileyecek şekilde değiştirir. Sıcak içecekleri tüketdikten sonra Invisalign ayarlayıcınız bozulduysa, Alanya Ilıcalılar ofisimize başvurun.

Akışkanlar, dişleri “yıkamak” için hizanın içine yerleşebilir. Asitli sıvılardaki dişlerin yıkanması, asitlerin diş minesini aşabileceğinden, özellikle problemli olabilir. Asidik akışkanlara maruz kalmak normalde bir problem değildir, çünkü tükürük asitleri nötrleştirir ve tamponlar ve daha sonra yıkar. Bununla birlikte, bir hizalayıcıyı giymek, tükürüğün bu işleri yapmasını engelleyerek diş çürümesi riskinizi artırır.

Renkli içecekler de dişlerin rengini değiştirebilir. Çoğu renk değişikliği geçicidir ancak inatçı lekeler oluşabilir.

Renk bozulmasını ve diş çürümelerini önlemek için, Invisalign düzenleyicilerinizi yerleştirmeden önce her öğün veya içeceğin ardından dişlerinizi fırçalayın. Temiz suya erişiminiz yoksa, bakterileri, asitleri ve yiyecek parçacıklarını dişinizden çıkarmak için şekersiz sakız çiğneyin. Son çare olarak, düzgün bir şekilde fırçalayıp diş ipi sürünceye kadar hizalayıcılarınızı bir iki saat süreyle dışarıda bırakabilirsiniz. Invisalign’ı yerleştirmeden önce, hizalayıcıyı ılık suda durulayın veya Invisalign temizlik setini kullanın.

Yemek ve Invisalign hakkında daha fazla bilgi için Alanya Ilıcalılar ofisimize başvurun.

3 Yorumlar

Yorum Yazın

 1. flexipress
  Yanıtla

  I tried to avoid going to the dentist at all costs because I was scared!

  1. flexipress
   Yanıtla

   I know how you feel, it’s the same for me, I tried to avoid going to the dentist at all costs because I was scared!

 2. flexipress
  Yanıtla

  I am usually not afraid but when it comes to my teeth I get scared easily, at first I didn’t believe something could take my fear of going to the dentist away, until I visited your clinic, good job!

Cevaplayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.