Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliğinin amacı nedir?

Estetik diş hekimliği; diş tedavisinden sonra, dişlerin dişetleri, komşu dişler, karşı çenelerde bulunan dişler, dudaklara göre pozisyonları, diş eti şekillerini de içeren, birbirleriyle simetrik bir duruşu sağlamasıdır. Bütün bu parametreleri uyumlu bir şekilde sağlamak çok titiz ve planlı bir çalışmayı gerektirir. 

Estetik kavramı, yapay olan birşeyi mümkün olan en doğal görünümde sergileyebilmektir. Abartılı, doğal olmayan renk ve şekilde, çevre dokularla asimetrik şekle sahip dişler herkes tarafından yapay olarak değerlendirilir ve estetik olmaktan uzaktır.

Estetik diş hekimliğinde uygulanan tedavi metotları nelerdir?

• Diş eti estetiği:

Abartılı ve asimetrik diş eti konturları, dişin şekli ve rengi ne olursa olsun asimetrik bir görünüme neden olacaktır. Diş eti plastisi yöntemi ile laserle diş eti konturları şekillendirilip dişlerin ağızda görünen kısımları simetrik hale getirilir.

• Beyazlatma:

Laser ya da led ışıkları kullanılarak yapılan beyazlatma sistemleri ile dişlerimiz olduğundan 1-2 ton daha beyaz hale getirilebilmektedir.

• Ortodontik Tedavi:

Komşu dişlerle asimetrik duran dişler basit ortodontik tedavi ile çok kısa bir sürede düzgün bir şekilde sıralanabilir.

• Kompozit, Porselen Lamina:

Kırılmış ya da aşırı renk değiştirmiş dişler kompozit ya da porselen lamina yöntemleri ile non-invaziv metotlarla tedavi edilebilmektedir.

Hayallerinizdeki gülüşü ister misiniz?